czwartek, 15 sierpnia 2013

Pieczony camembert (otwieram wino ze swoją dziewczyną;))

    Gdy dzieci pójdą wcześniej spać;) a my jesteśmy głodni i obejrzelibyśmy jakiś film oto sposób na  fajną, szybką kolację pod warunkiem, że jedzą dwie osoby ;) domyślacie się pewnie, że chodzi o czosnek.



camembert
1-2 ząbki czosnku
świeży tymianek ( jeśli nie macie może być suszony)
sól morska
pieczywo ( chleb, bułka, bagietka- według uznania)
oliwa z oliwek ( ja tym razem nie dałam)


dodatkowo:

kabanosy
pomidorki koktajlowe
wino;)



   Z naszego sera odkrawamy dość cienko górną warstwę. Czosnek siekamy drobno i równomiernie rozkładamy wraz z gałązkami tymianku na serze. Oprószamy kryształkami soli morskiej. Wszystko delikatnie dociskamy możemy wszystko skropić delikatnie oliwą z oliwek ale nie koniecznie. Nakładamy uprzednio zciętą górę sera i jeśli kupiliśmy ser w takim jakby koszyczku drewniano-podobnym, to wkładamy go tam i w nim pieczemy, ale jeśli takiego nie mamy to nie szkodzi, owijamy ser w folię aluminiową i też będzie dobrze. Pieczemy w 180 stopni ok 25 min, lub do czasu aż ser się dobrze roztopi.
   Gdy ser się już piecze grzankujemy czy tostujemy  nasze pieczywo (będziemy je zanurzać w rostopionym serze). Przygotowujemy kabanosy i pomidorki. 
    Teraz już tylko wysyłamy swojego faceta do lodówki by otworzył schłodzone białe półwytrawne wino mmm......;-*




czwartek, 8 sierpnia 2013

Botwinka

  • Gdy w ogrodzie pełno nowalijek a na dworze upał aż się prosi żeby ugotować botwinkę. 


  • 1 pęczek botwiny (buraczków z liśćmi)
  • 1 młoda pietruszka
  • 2 młode marchewki
  • 1 młody por
  • 1/2 młodego selera
  • 3 młode ziemniaki
  • 3 łyżki śmietany 18%
  • sól i pieprz do smaku
  • 1 łyżka cukru
  • sok z cytryny lub ocet 
  • 2 łyżki mąki
  • 3 jajka na twardo
  • 1 łyżka świeżego koperku
  • kostka rosołowa
    Marchew, pietruszkę i seler pokroić w kostkę. Pora pokroić w półplasterki. Zalać warzywa wodą i doprowadzić do wrzenia. Kiedy się zagotują dodać pokrojone w kostkę ziemniaki i kostkę rosołową.
    Botwinę dokładnie umyć zwłaszcza liście. Małe buraczki pokroić w drobną kostkę a liście posiekać.
    Kiedy warzywa będą miękkie, dodać posiekaną botwinkę, gotować aż buraczki zmiękną.
    Doprawić zupę cytryną, cukrem, solą i pieprzem do smaku. Śmietanę wymieszać z mąką a następnie dodać do tego trochę ciepłej zupy. Wymieszać i dodać do zupy w garnku, mieszając. Na koniec dodać posiekany koperek.
    Podawać w jajkiem ugotowanym na twardo i kleksem kwaśnej śmietany.
    Lub (wersja mojej mamy)
Zupę gotujemy tak samo tylko bez ziemniaków. Młode ziemniaki gotujemy oddzielnie w osolonej wodzie. Przygotowujemy do tego okrasę boczek z cebulą. Gdy ziemniaki się ugotują wykładamy je na duży talerz posypujemy okrasą i jemy "na dobieranego" raz zupę raz ziemniaczki. Pycha:)

Kurczak w pomarańczach

Witam dziś kurczak, którego przygotowałam mojej mamie podczas pobytu w Polsce:) na urodzinowy obiadek.


4 ćwiartki z kurczaka
1- 1,5 pomarańczy (szt.)
4 ząbki czosnku
sól, pieprz
chili lub ostra papryka
majeranek
miód
masło


   Ćwiartki kurczaka dzielimy na pałki i podudzia. Myjemy i osuszamy aby mięso dobrze przyjęło przyprawy. Nacieramy solą, pieprzem, papryką i majerankiem. Odstawmy co najmniej na pół godziny a jeszcze lepiej będzie gdy postoi przez noc w lodówce. Przygotowujemy marynatę: sok z połowy pomarańczy z podobną ilością miodu ( może troszkę mniej), dodajemy czosnek i wszystko razem mieszamy. Polewamy naszego kurczaka, przygotowaną miksturą, obkładamy wiórkami masła i na każdym kawałku mięsa kładziemy plasterek pomarańczy. Pieczemy ok 40-50 min na początku jakieś 20 min w 200 stopniach potem zmniejszamy do 180 stopni co jakiś czas podlewamy płynem powstałym podczas pieczenia.

sałata z sosem jogurtowo - miodowo - musztardowym

    Jest to bardzo prosty, szybki przepis na sporządzenie pysznego sosu do sałaty. Mój brat z żoną przygotowali go w pięć minut w trakcie rodzinnej imprezki;) tak mi zasmakowało, że musiałam się nim z Wami podzielić. Sałata polana tym sosem idealnie pasuje do mięs pieczonych na grillu.



sałata lodowa lub mix naszych ulubionych sałat
mały jogurt naturalny
musztarda
miód


Do jogurtu dodajemy 2 łyżki miodu i 2 łyżki musztardy i dokładnie mieszamy. Proporcje można zmienić według własnych upodobań. Teraz wystarczy tylko polać sałatę i jeść.

Faszerowane pomidory po prowansalsku

  Kiedy mamy sezon pomidorowy i pomidor smakuje jak pomidor a nie jak coś tylko go przypominające, jest wygrzany na słońcu, pachnący i wręcz się do nas uśmiecha to można go jeść i jeść pod różnymi postaciami. Przynajmniej ja tak mam ;)
  Dziś pomidor faszerowany, jedno z dań Grażynkowych imieninkowych (:*)


4 pomidory
świeże zioła po łyżce bazylii, tymianku, oregano i rozmarynu ( jak dla mnie rozmaryn nie koniecznie lub w mniejszej ilości)
8 ząbki czosnku
oliwa
sol, pieprz
bułka tarta ok 100 g





   Od pomidorów odkrój czubek, wydrąż środek, przełóż do miski, jeśli będzie taka potrzeba odlej nadmiar powstałej wody. Czosnek podsmaż chwilkę na oliwie. Ostudź. Do miski z wydrążonymi pomidorami wrzuć bułkę tartą, posiekane zioła, czosnek również drobno posiekany, sól, pieprz, odrobinę oliwę z oliwek, wszystko wymieszaj i tak przygotowany farsz przełóż do pomidorów. Piecz około 20 minut w temperaturze 190 stopni.

Placuszki z sosem ze świeżych truskawek

Placuszki:

mąka
mleko
woda
szczypta soli
cukier
cukier waniliowy
jajko
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

|Sos:

truskawki ok 20-30 dag
cukier
łyżka masła



   Mleko mieszamy z wodą, ale tak żeby mleka było więcej niż wody. Dodajemy mąkę, jajko, szczyptę soli, 2 łyżeczki cukru, trochę cukru waniliowego i  proszek do pieczenia. Ja robiłam placuszki na oko;) konsystencja ciasta ma być jak gęsta śmietana. Wtedy na pewno wyjdą. Smażymy na oleju, z dwóch stron na złoty kolor.
   Rozgrzewamy drugą patelnię, wysypujemy na nią cukier tak, aby dno patelni było całe przykryte. Gdy  cukier zacznie się rozpuszczać wrzucamy do niego truskawki pocięte na pół lub na kawałeczki. Smażymy na wolnym ogniu do chwili gdy truskawki nie puszczą soku i owy sos nie zacznie gęstnieć wtedy dodajemy łyżkę masła. Rozpuszczamy i mamy gotowy sos. Teraz wystarczy tylko polać nim placuszki i delektować się smakiem. Można dodatkowo podać z bitą śmietaną.





Surówka z czerwonej kapusty

 Sałatka szybka, doskonale pasuje do ryb i mięs, ale nikt nie zabroni nam jeść jej samej;)

pół główki czerwonej kapusty
cebula
marchew
sól, pieprz
cukier
 sok z cytryny
natka pietruszki
jabłko ( ja akurat tym razem nie dałam)


    Kapustę szatkujemy, solimy i na chwilę odstawiamy żeby zmiękła. W tym czasie obieramy cebulę,marchew(i jabłko). Cebulę kroimy w półplastry lub drobniej. Marchew i jabłko szatkujemy na tarce.
    Kapustę wygniatamy dłońmi, żeby lekko puściła sok. Dodajemy do niej startą marchew (jabłko) i cebulę. Doprawiamy pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny. Posypujemy natką pietruszki.


Torcik z bitą śmietaną i owocami


Biszkopt:

5 jajek
szklanka cukru
niepełna szklanka mąki
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia


Dodatkowo:

puszka mieszanki owoców w słodkiej zalewie ( winogron, wiśnie, gruszki, brzoskwinie, ananas)
1/2 pudełeczka borówek
2-3 kiwi
śmietanka 36%  ok 500 ml
ewentualnie posypka czekoladowa
miód



   Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywno, dodajemy cukier i  ubijając dalej, po kolei dodajemy żółtka. Na końcu delikatnie dodajemy mąkę i proszek i lekko mieszamy, najlepiej łyżką.
  Wylewamy masę do okrągłej tortownicy po bokach posmarowanej masłem, a na dnie wyłożonej papierem.Pieczemy ok 30 min. z 180 stopniach.
   Gdy biszkopt nam trochę przestygnie przekrawamy go na pół. Dolną warstwę układamy na paterze. Ubijamy śmietanę na sztywno moja była bardzo tłusta więc ubiła się doskonale, gdy nie jesteście pewni czy utrzyma wam się na cieście dodajcie do niej mix do bitej śmietany tak to się chyba nazywa. Posłodzcie ją według uznania miodem lub jeśli nie lubicie to cukrem pudrem.
Część śmietany ok połowy wysmarujcie na dolnej warstwie. Odsączcie owoce z waszej puszki i wysypcie je równomiernie na śmietanie. Przykryjcie górną częścią biszkoptu i posmarujcie wierzch jak i boki jak widać na zdjęciu. Teraz tylko wystarczy udekorować wierzch naszego torcika kiwi i borówkami. Taki tort najlepszy jest na drugi dzień, gdyż wtedy biszkopt troszkę nasiąknie bitą śmietaną i owocami. Lecz jeśli chcecie go jeść tego samego dnia warto nasączyć biszkopt. Dobrze do tego nada się sok z owoców z puszki można do niego dodać nawet trochę alkoholu;)



Filet z dorsza w panierce z mąki pełnoziarnistej

filety z dorsza lub jakiej innej Waszej ulubionej ryby
sól
pieprz cytrynowy
sok z cytryny
mąka pełnoziarnista
olej




   Filety naszej ryby posypać solą i pieprzem cytrynowym, skropić sokiem z cytryny. Odstawić na jakiś czas, aby się "przegryzło". W tym czasie można zrobić sobie sałatkę lub ostrugać ziemniaki na przykład.
   Teraz tylko obtaczamy naszą rybę w mące pełnoziarnistej i smażymy na rozgrzanym oleju z dwóch stron na złoty kolor.  Ja podałam ją z puree ziemniaczanym i miksem sałat.


  Tu znajdziecie wskazówki jak smażyć rybę, aby dobrze wyglądała i była dobrze usmażona.

http://kucharz.wieszjak.pl/smazenie/273201,Ryba-na-patelni.html

środa, 7 sierpnia 2013

Ciasto sucharek - sernik na zimno INACZEJ

400 g nutelli lub jakiegoś innego kremu czekoladowo- orzechowego (temp. pokojowa, nie z lodówki)
200g sucharków
1/2 kg sera twarogowego w wiaderku
2x 200 ml śmietanki 30%
4 łyżki cukru pudru
2 łyżki żelatyny
1/2 kg truskawek
2 galaretki truskawkowe



    Nutellę miksujemy razem z sucharkami. Tak przygotowaną mazię wykładamy na dno tortownicy, wygładzamy i wstawiamy do lodówki.
    Śmietanę ubijamy dodajemy do niej cukier puder, miksujemy, porcjami dodajemy ser. Żelatynę rozpuszczamy w niewielkiej ilości ciepłej wody (ok 100ml), wystudzamy, dodajemy do masy serowej. Kiedy masa zaczyna tężeć wykładamy na masę nutellowo- sucharkową. Odkładamy do lodówki.
    Truskawki miksujemy. Galaretki rozpuszczamy w połowie wody. Gdy przestygnie wlewamy ją do zmiksowanych owoców, mieszamy. Gdy masa owocowa zaczyna tężeć delikatnie wylewamy ją na wierzch ciasta. Wkładamy do lodówki do zastygnięcia.  Pycha:)

Cukinia faszerowana

 To również jedno z Grażynkowych imieninkowych dań ;)

cukinia
20 dag fety
świeży tymianek
10 dag suszonych pomidorów z zalewy
10 dag czarnych oliwek



Cukiniom odcinamy końcówki i wydrążamy środek. Tak przygotowane cukinie faszerujemy mieszanką z rozgniecionej fety wymieszanej z posiekanymi drobno oliwkami, suszonymi pomidorami i tymiankiem. Kroimy na plastry i smażymy z dwóch stron na oliwie.
   Osobom lubiącym mniej wyraziste smaki polecam "węższe" wydrążenie cukinii, aby trochę więcej zostało jej po bokach. Wtedy wyrazisty smak farszu nieco zrównoważy się z cukinią.

Chińszczyzna

Moja ulubiona chińszczyzna to ta  z makaronem nie ryżem, no i poza tym mój mąż za nią przepada :).


 pierś z kurczaka (duża podwójna)
mieszanka  ja najczęściej kupuję taką świeża mieszankę: kiełki, marchewka w słupkach, czasem cebula, i trochę kapusty) dobra jest także mieszanka mrożona jest typowo chińska, ma w swoim składzie oprócz wyżej wymienionych pędy bambusa i grzybki mun często paprykę i por.
sos sojowy
olej
sól, pieprz
jarzynka (jeśli ktoś lubi)
chili
makaron typu noodle


   Kurczaka kroimy w kostkę. Smażymy go na odrobinie oleju posypując jarzynką. Gdy się podsmaży dodajemy warzywa, polewamy je sosem sojowym i chwilkę dusimy. Jeśli chodzi o makaron to ja nie gotuje go osobno tylko rozkruszam i dusze razem z warzywami i kurczakiem podlewam wodą, przykrywam. Od czasu do czasu mieszam w razie czego uzupełniam wodą. Doprawiamy chili  i pieprzem jeśli trzeba to troszkę dosalam. Gdy makaron zmięknie i wchłonie tym samym część naszego płynu mamy już gotowe danie. Pycha:)


Placki ziemniaczane z wędzonym łososiem

70-80 dag ziemniaków
cebula
jajko
sól, pieprz
łyżka mąki
plastry wędzonego łososia
kwaśna, gęsta śmietana lub creme fraiche
szczypiorek lub koperek



   Ziemniaki i cebulę zetrzeć na tarce. Dodać jajko,mąkę, sól i pieprz do smaku. Wszystko razem wymieszać. Usmażyć placki na rumiano na trochę większej ilości oleju wtedy podobno są bardziej chrupiące. Odsączyć nadmiar tłuszczu na papierowym ręczniku.
   Placek smarujemy śmietaną, układamy kawałki wędzonego łososia i posypujemy szczypiorkiem lub koperkiem. Oprószamy świeżo zmielonym pieprzem.



 Ps. Jak już pewnie zdążyliście zauważyć, często robię coś na oko, bo tak naprawdę wszystko zależy od produktów jakie posiadamy. Napisałam łyżka mąki, jedno jajko... no tak ale wszystko zależy od naszych ziemniaków jak dużo puszczą wody, można ją delikatnie odcisnąć jeśli będzie jej zdecydowanie za dużo, lub dodać jeszcze jedno jajo, żeby związało całość, ewentualnie troszkę mąki choć niektórzy w ogóle jej nie dają trą wtedy placki na grubszych oczkach, wtedy placki mają inna strukturę i pewnie są bardziej chrupiące.